Asset Publisher
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Asset Publisher
Z APLIKACJĄ MBDL PO LESIE
Z APLIKACJĄ MBDL PO LESIE
Jesień to dobry czas na leśne spacery i grzybobranie. Jednak wybierając się do lasu, należy posiadać niezbędną wiedzę na temat gatunków grzybów, a także należy orientować się w terenie, po którym będziemy się poruszać.
I tu z pomocą przychodzi bezpłatna aplikacja mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach), która oferuje leśne mapy tematyczne, m.in.: podstawowe, drzewostanowe, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, turystyczne i łowieckie.
Można ją pobrać na telefony i tablety z systemem Android. Aplikacja wyposażona jest także w wiele przydatnych w terenie funkcji: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.
Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej czy ortofotomapy lotniczej lub satelitarnej. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych, aplikacja działa również offline.
W menu Pomoc dostępna jest również instrukcja opisująca podstawowe funkcjonalności, z którą warto się zapoznać na początku użytkowania aplikacji.
Zachęcamy do pobrania aplikacji mBDL a dzięki niej na pewno nie zgubimy się w lesie!
Linki do pobrania aplikacji
📲 mBDL App Store
http://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663
📲 mBDL Android
http://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&fbclid=IwAR35tEA
Z4kl1vyzzGFVdPdXUgtKKxWliXfMQx159XBVUAaIfMr-pNy3JTAs
materiał: Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie