Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Strzały na Medal: Leśnicy Powiatu Drawskiego na XIV Zawodach Strzeleckich

Strzały na Medal: Leśnicy Powiatu Drawskiego na XIV Zawodach Strzeleckich

W dniu 24 sierpnia 2024 roku w odbyły się już XIV Zawody Strzeleckie Leśników Powiatu Drawskiego pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku - Jarosława Czarneckiego oraz Starosty Drawskiego – Jacka Kozłowskiego Organizatorem tegorocznych zawodów było Nadleśnictwo Czaplinek reprezentowanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa – Romana Lecko.

W tym roku zawody odbyły na strzelnicy myśliwskiej im. Juliusza Jarosza w Manowie Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie. W zawodach uczestniczyli pracownicy pięciu nadleśnictw: Czaplinek, Drawsko, Kalisz Pomorski, Świerczyna oraz Złocieniec. Podczas zawodów uczestnicy zmagali się w kilku konkurencjach. Razem udział wzięło 25 zawodników. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.

Nagrodzono w następujących w kategoriach

W klasyfikacji Nadleśniczych:

Miejsce I – Roman Lecko - Nadleśnictwo Czaplinek

Miejsce II – Hubert Kozak  -  Nadleśnictwo Kalisz Pomorski

Miejsce III – Przemysław Krupa -  Nadleśnictwo Złocieniec

Miejsce IV – Maciej Duma – Nadleśnictwo Drawsko

 

W  klasyfikacji drużynowej:

Miejsce I - Drużyna Nadleśnictwa  Drawsko

Miejsce II -  Drużyna Nadleśnictwa Świerczyna

Miejsce III -  Drużyna Nadleśnictwa Czaplinek

 

W klasyfikacji indywidualnej:

Miejsce I -  Krzysztof Antończak  - Nadleśnictwo  Drawsko

Miejsce II -  Piotr Siuzdak – Nadleśnictwo Drawsko

Miejsce III -  Renata Gumna - Nadleśnictwo Świerczyna

w klasyfikacji ,,Najlepsza Kula”

Miejsce I -  Piotr Siuzdak -  Nadleśnictwo Drawsko

 

W klasyfikacji ,,Najlepszy Śrut”:

Miejsce I – Krzysztof Antończak

Następnie wręczono Puchary: Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, za zajęcie I miejsca w klasyfikacji indywidualnej Nadleśniczych  dla Romana Lecki - Nadleśniczego Nadleśnictwa Czaplinek oraz Puchar Starosty Drawskiego za zajęcie I miejsca w klasyfikacji drużynowej dla Nadleśnictwa Drawsko. Puchary ww. konkurencji wręczali Łowczy Okręgowy PZŁ w Koszalinie - Janusz Rynkiewicz, Sędzia Główny - Wojciech Pałka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek – Roman Lecko i Zastępca Nadleśniczego - Marek Banaszek.

Ostatnim punktem imprezy była tzw. konkurencja specjalna pn.: ,,Poker strzelecki” polegająca na wykonaniu podwójnych strzałów na osi strzeleckiej. Wygrana zostanie przeznaczona na cel charytatywny, wybrany przez Nadleśnictwo Czaplinek.

Zawody strzeleckie leśników pod względem medycznym zabezpieczał,  Kierownik filii w Drawsku Pomorskim Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Szczecinie – Krzysztof Radziusz.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób w tym 25 zawodników.

W zawodach udział wzięli m.in. : Nadleśniczy Nadleśnictwa Drawsko -  Ryszard Szatkowski i Zastępca Nadleśniczego - Maciej Duma, Nadleśniczy Nadleśnictwa Złocieniec – Paweł Nowakowski i Zastępca Nadleśniczego - Przemysław Krupa, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski - Hubert Kozak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek - Roman Lecko i Zastępca Nadleśniczego - Marek Banaszek, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie - Janusz Rynkiewicz, Sędzia Główny  Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie -Wojciech Pałka, Emerytowany Komendant Państwowej Straży Łowieckiej w Drawsku Pomorskim - Zbigniew Wannecki, Kierownik Strzelnicy Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie -Arkadiusz Sobczak, Instruktor Zarządu Okręgowego PZŁ
w Koszalinie strzelnicy w Manowie - Łukasz Kneblewski, pracownicy nadleśnictw biorących udział w zawodach, sędziowie Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie, członkowie rodzin oraz pozostali zaproszeni.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom zawodów za zaangażowanie i bezpieczną rywalizację. Słowa uznania należą się również wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie zawodów, bez Waszej pomocy nie udałoby nam się przygotować wydarzenia.

Zapraszamy za rok!