Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Wybrane aspekty ochrony przyrody w RDLP w Szczecinku na przykładzie Nadleśnictwa Sławno (VIDEO)
Wybrane aspekty ochrony przyrody w RDLP w Szczecinku na przykładzie Nadleśnictwa Sławno (VIDEO)
Lasy odgrywają istotną rolę w ochronie różnorodności biologicznej, zapewniając schronienie wielu gatunkom roślin, zwierząt i grzybów. Jednym z najważniejszych zadań Lasów Państwowych jest dbanie o te wyjątkowe ekosystemy i ich trwałość. W naszych działaniach priorytetem jest zrównoważona gospodarka leśna, która łączy potrzeby człowieka z troską o przyrodę.
Czym jest ochrona przyrody?
Ochrona przyrody to działania mające na celu zachowanie, właściwe użytkowanie i odnawianie zasobów przyrodniczych. To nie tylko ochrona krajobrazów i ekosystemów, ale także zapewnienie przetrwania wielu cennych gatunków, które są ważną częścią dziedzictwa naturalnego Polski.
Formy ochrony przyrody w Lasach Państwowych
Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe znajduje się wiele obszarów chronionych. Wyróżniamy kilka głównych form ochrony przyrody:
Parki narodowe – to najcenniejsze przyrodniczo obszary, gdzie ekosystemy zachowane są w stanie możliwie naturalnym.
Rezerwaty przyrody – fragmenty przyrody szczególnie cenne pod względem naukowym, przyrodniczym i krajobrazowym.
Obszary Natura 2000 – europejska sieć chroniąca najważniejsze siedliska i gatunki w skali kontynentu.
Pomniki przyrody – pojedyncze twory przyrody, np. wiekowe drzewa, skały czy źródła, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.
Użytki ekologiczne – niewielkie ekosystemy, takie jak bagna, torfowiska czy śródleśne oczka wodne, które mają duże znaczenie dla lokalnej bioróżnorodności.
Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe – obszary o szczególnych walorach krajobrazowych i estetycznych.
Ochrona gatunkowa – działania mające na celu zachowanie zagrożonych lub rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów.
Dlaczego ochrona przyrody jest tak ważna?
Las to nie tylko drzewa – to skomplikowany i delikatny system, który wpływa na jakość powietrza, wody i gleby. Chroniąc lasy, chronimy także zasoby naturalne dla przyszłych pokoleń. Działania ochronne pozwalają zachować równowagę ekologiczną, łagodzić skutki zmian klimatycznych oraz wspierać naturalne procesy zachodzące w przyrodzie.
Nasza misja
Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych podejmują liczne działania na rzecz ochrony przyrody. Dzięki współpracy z naukowcami, organizacjami przyrodniczymi oraz lokalnymi społecznościami, staramy się skutecznie zarządzać lasami, łącząc funkcje gospodarcze, przyrodnicze i społeczne.
Zapraszamy do odkrywania chronionych obszarów w naszych lasach! Dzięki świadomemu korzystaniu z tych terenów, możemy razem dbać o ich przyszłość.