Wydawca treści Wydawca treści

QUESTY - WYPRAWA PO SKARB

Chcecie poznać nieznane historie i legendy?

Marzycie o zostaniu bohaterem niekończącej się przygody?

Lubicie rodzinne wycieczki do lasu?

Zatem jest to idealna okazja do zaplanowania

przyrodniczej wyprawy z questem!

Co to jest QUESTING?

To zabawa dla wszystkich, bez względu na wiek. Polega ona na pokonaniu szlaku za pomocą wskazówek zawartych w tekście questu, a zwieńczeniem każdej przygody jest odnalezienie skarbu. Uczestnik questingu zostaje poszukiwaczem, a jego celem jest odkrycie tajemnic lasu, ciekawych okazów przyrodniczych, zapomnianych historii czy bogactwa kulturowego. Dodatkowo można zdobyć nowe umiejętności, jak choćby selekcja informacji, wyszukiwanie szczegółów, orientacja w terenie.

W queście znajdują się rebusy, zagadki oraz szyfry, które pozwolą Wam dotrzeć do ukrytej niespodzianki. Przygotowaliśmy dla Was 10 ścieżek questowych - osiem pieszych, jedną rowerową i jedną kajakową. Bohaterowie naszych opowieści to niebanalni narratorzy, którzy będą Wam towarzyszyć podczas wypraw.   

 

 

Nie czekajcie, pobierzcie ulotki i ruszajcie na trasę!

Questy z opisem ścieżek znajdziecie poniżej.

Papierowa wersja questów jest dostępna w każdym z 10 wymienionych nadleśnictw
z terenu RDLP w Szczecinku.

Mapę z wszystkimi questami znajdziecie TU.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? Te i wiele innych ciekawostek poznasz podczas organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy.

Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku, w ostatni weekend sierpnia, w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia. Zaplanowaliśmy organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których odkryjemy sekrety nietoperzy.

Dlatego przez cały ostatni tydzień sierpnia, w wielu nadleśnictwach na terenie całej Polski, wspólnie z chiropterologami, będziemy organizować wykłady, wieczorne leśne spacery, nasłuchy z detektorami i obserwacje nietoperzy po zmierzchu. Miejsce z lokalizacjami nadleśnictw znajdziecie tutaj: 
A my już dzisiaj zapraszamy Was do Nadleśnictw Sławno, Szczecinek, Świdwin.

To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!