Wydawca treści
Organizacja dyrekcji
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku prowadzi nadzór nad działalnością 30 nadleśnictw (podzielonych na 408 leśnictw) oraz 1 Zespół Składnic Lasów Państwowych. Przeciętna wielkość nadleśnictwa wynosi 21 tys. ha.
Szczegółowe dane dotyczące organizacji RDLP w Szczecinku dostępne są na naszej stronie BIP.
Najnowsze aktualności
Lasy Państwowe zwiększają ochronę przyrody – ambitny plan ochrony 20% obszarów leśnych
Lasy Państwowe zwiększają ochronę przyrody – ambitny plan ochrony 20% obszarów leśnych
Podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach Lasy Państwowe zaprezentowały strategię ochrony najcenniejszych przyrodniczo lasów. Plan zakłada ochronę 17% powierzchni lasów zarządzanych przez PGL LP, co odpowiada obszarowi ponad 1,2 mln ha – powierzchni porównywalnej z województwem śląskim. To kluczowy krok w kierunku osiągnięcia 20% obszarów szczególnej ochrony, zgodnie z rządowymi założeniami.
Dwa etapy ochrony
Obecnie, 7,9% lasów, czyli 564 171 ha, objętych jest całkowitą ochroną w ramach tzw. grupy I – obszarów całkowicie wyłączonych z pozyskania drewna. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie dodatkowych 647 071 ha (grupa II), co pozwoli osiągnąć łącznie 17% chronionej powierzchni.
– „Proponujemy rozwiązania mieszczące się w obecnie obowiązującym porządku prawnym. Musimy działać odpowiedzialnie i bezpiecznie gospodarczo, aby uniknąć zakłóceń na rynku surowca” – podkreśla Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Ochrona przyrody w praktyce
Realizacja tego planu będzie wymagała dostosowania dziesięcioletnich planów urządzenia lasu w poszczególnych nadleśnictwach. Proces ten, choć czasochłonny, jest konieczny z punktu widzenia ochrony przyrody i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Koszt wycofania z rynku 3,05 mln m³ drewna, wynikający z ograniczeń gospodarki leśnej, wyniesie blisko 900 mln zł rocznie. – „To duża kwota, ale oceniamy ją jako bezpieczną gospodarczo” – dodaje Marcin Polak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych.
Różnorodne formy ochrony
W skład 17% szczególnie chronionych lasów wejdą obszary o zróżnicowanych formach ochrony, w tym:
Lasy w projekcie Nadleśnictw Puszczańskich – 200 tys. ha, powierzchnia porównywalna z wszystkimi parkami narodowymi w Polsce.
Lasy o zwiększonej funkcji społecznej – dodatkowe 1,5%.
Lasy na stromych stokach – 31 800 ha.
Starodrzewy – 111 262 ha.
Obszary rezerwatowe – ponad 9 960 ha w ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Społeczny i ekologiczny wymiar działań
– „Leśnicy to przyrodnicy. Ochrona przyrody to nasze najważniejsze zadanie. Pracując nad tym planem, wzięliśmy pod uwagę oczekiwania społeczne i stworzyliśmy rozwiązanie troszczące się o naturę” – podsumowuje Witold Koss.
Do osiągnięcia 20% chronionych lasów brakuje jeszcze 3%. W tej kwestii Lasy Państwowe deklarują współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz społecznymi inicjatywami w zakresie tworzenia nowych parków narodowych.
Podsumowanie
Strategia Lasów Państwowych to ambitne i perspektywiczne podejście, które łączy ochronę przyrody z zachowaniem równowagi gospodarczej. Wyzwanie, jakim jest ochrona 17% lasów, nie tylko wspiera walkę ze zmianami klimatu, ale również wpisuje się w oczekiwania społeczne i globalne standardy zarządzania środowiskiem naturalnym.