Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Po drugiej wojnie światowej Pomorze Środkowe znalazło się w granicach państwa polskiego. Rok 1945 otwiera nową kartę w dziejach tej ziemi. Lasy stały się własnością Skarbu Państwa, administrowaną przez organizację gospodarczą Lasy Państwowe. Szczecinek, w którym od po-czątku mieściła się siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego, został zdobyty 27 lutego 1945 roku, przez wojska radzieckie - 32 Dywizję Kawaleryjską Gwardii, pod dowódz-twem gen. Kałużnego. 28 lutego miasto było wolne. Ziemia pomorska była zniszczona i wylud-niona, a wycofujący się Niemcy usunęli wszystko, co tylko możliwe; ludność cywilną ewakuo-wali, inwentarz żywy wywieźli lub zlikwidowali. Polakom, przeżywającym radość wyzwolenia, towarzyszyła równocześnie świadomość ogromu pracy, która ich czeka przy zagospodarowaniu i odbudowie tych terenów.

     Już w marcu 1945 roku do Szczecinka zaczęły napływać zorganizowane grupy pionierskie, celem zabezpieczenia mienia społecznego i organizowania polskiej administracji. Na początku maja 1945 roku, pierwsza 25-osobowa grupa pod kierownictwem doświadczonego leśnika - inż. Władysława Chwalibogowskiego (przedwojennego dyrektora LP w Warszawie, Toruniu i w Łodzi), przybyła samochodami ciężarowymi z Krakowa, tworząc zalążek Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego w Szczecinku, która swym działaniem miała objąć całe Pomorze Środkowe oraz część Pomorza Zachodniego. Na siedzibę Dyrekcji wybrano okazały budynek przy ul. Kościuszki 22, w którym dzisiaj mieści się biuro Nadleśnictwa Szczecinek.

     Przed nieliczną grupą operacyjną stanęło trudne zadanie zabezpieczenia i szybkiego zagospodarowania nagromadzonego przez Niemców w czasie wojny surowca drzewnego oraz zorganizowania administracji leśnej. Wkrótce do Szczecinka przybyli kolejni leśnicy, oddelegowani przez dyrekcje leśne z Łodzi, Krakowa, Lublina, Radomia, Rzeszowa, Torunia, Sopotu, Poznania i by-łych Dyrekcji Lwowskiej i Wileńskiej.

     Pionierzy tamtego okresu to: Teodor Trzaskowski, Stefan Chrzanowski, Karol Galus, Antoni Ziemniak, Tadeusz Jedliczka, Andrzej Oponia, Eugeniusz Groszka, Leon Gawroński, Bronisław Podków-ka, Zygmunt Assman, Jan Jamiołkowski, Piotr Habrzyk, Wiesław Pałka, Eugeniusz Jaszewski, Stanisław Klikowicz, Mieczysław Matwiejczyk, a także pierwsi nadleśniczowie: Kazimierz Maziarz, Broni-sław Benjaszewicz, Feliks Ritter, Błażej Bednarek, Leonard Kohler, Zygmunt Tomaszewski, Jan Mańkut, Mieczysław Rzepczyński, Alojzy Kujanka, Józef Lewandowski, Tadeusz Nosal, Stefan Iwiński oraz wiele innych osób, których praca była istotnym wkładem w zagospodarowanie i odbudowę lasów na Ziemi Koszalińskiej. Wśród pierwszych pracowników dyrekcji bałtyckiej nie zabrakło zdemobilizowanych żołnierzy walczących na frontach drugiej wojny światowej, więźniów obozów pracy, a od 1946 r. przesiedleńców i repatriantów z terenów wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.

     Lasy Pomorza Środkowego nie ucierpiały zbytnio od działań wojennych, ale w związku z przygotowywaną agresją na Polskę i budową umocnień Wału Pomorskiego został w nich poważnie uszczuplony tzw. zapas drewna na pniu. Po wojnie setki tysięcy metrów sześciennych drewna leżało po lasach, składach i tartakach. Niemcy, wycofując się zlikwidowali lub wywieźli wszystkie plany i mapy gospodarcze oraz zniszczyli urządzenia tartaczne. Wiele osad leśnych spłonęło w czasie działań wojennych. Znaczne połacie lasów, zwłaszcza wzdłuż dróg, były zaminowane, co było przyczyną śmierci lub ran wielu leśników i robotników leśnych.

     Pracę trzeba było organizować od podstaw. Lasy przez lata wojny zostały gospodarczo zaniedbane, zwłaszcza pod względem hodowlanym i sanitarnym. Najważniejszym zadaniem logi-stycznym pracowników Dyrekcji było szybkie zorganizowanie administracji leśnej, urządzenie siedzib nadleśnictw i leśnictw, przejęcie i zabezpieczenie obiektów leśnych i związanych z nimi zakładów przemysłu drzewnego oraz zwalczanie kradzieży drewna z lasu. Natomiast najpilniejszymi zadaniami gospodarczymi było m.in. zalesienie wielkich powierzchni wojennych zrębów i halizn, likwidacja i odnowa dużych obszarów pożarzysk, usunięcie drzewostanów źle produkujących oraz dostarczanie odbudowującemu się krajowi jak najwięcej drewna. Mimo trudności personalnych, już w połowie 1945 roku, zorganizowano 39 nadleśnictw oraz uruchomiono 14 tartaków. Początki były niełatwe, wymagały od leśników dużego wysiłku i przemyślanych działań. Zadania leśnictwa w tym okresie stale wzrastały, nieproporcjonalnie do rzeczywistych możliwości, szczególnie w odniesieniu do wciąż zbyt małej liczby robotników i pojazdów transportujących drewno. Jednak pionierski upór i ambicja leśników, sprawiły, że zorganizowali tu od pod-staw gospodarstwo leśne na poziomie dorównującym, a nawet w krótkim czasie przewyższają-cym poziom leśnictwa w innych rejonach kraju, gdzie administracja leśna nie musiała zaczynać od podstaw.

     Dyrekcja Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego w Szczecinku zorganizowana była na wzór z okresu międzywojennego, jako jednostka budżetowa, której podporządkowane były nadleśnictwa, tartaki, fabryki przemysłu drzewnego i torfowego, zarządy transportu lądowego i wodnego, gospodarstwa rybackie i ubocznego użytkowania lasu, szkoły i ośrodki szkoleniowe. Obszar działania był ściśle związany z ówczesnym podziałem administracyjnym kraju. Obejmował on tereny trzech województw: zachodniopomorskiego, czyli szczecińskiego, bydgoskiego i gdańskiego.

     W pierwszym roku działalności funkcjonowały już 44 nadleśnictwa i 24 tartaki, a w miarę organizacyjnego wzmacniania liczba jednostek systematycznie wzrastała, by w roku gospodarczym 1947/48 osiągnąć liczbę 125 jednostek, w tym 77 nadleśnictw. Warto w tym miejscu przytoczyć nazwy wszystkich nadleśnictw z tamtego okresu (w nawiasach nazwy późniejsze): Biały Zdrój, Bobolice, Borze Tuchomie (Borzytuchom), Czarne, Czernino, Człopa, Dąbrowa Otoczysta (Skórka), Dębnica (Damnica), Dobrzyca, Dretyń, Drzonowo, Gardna (Smołdzino), Gołębia Góra, Gostyń (Gościno), Gumieńce, Karnieszewice, Kartlewo, Karwice, Klęcko, Krajenka, Krosino, Kurowo, Lendyczek (Lędyczek), Lipie, Lisowo (Żukowo), Łupawa, Manowo, Masłowice (Tuchomie), Mikorowo (Pogorzelice), Nakielno, Nieźwiada (Niedźwiady), Nowa Korytnica, Nowy Dwór, Nowy Kraków, Orle, Ostrowiec, Piława, Plitnica (Płytnica), Podborsko, Polanów, Polnica, Połczyn, Poniki, Przechlewo, Przytocko, Racibórz, Radawnica, Romanów (Rymań), Rudawa, Rudki, Rzeczenica, Sierżno, Skarszewo (Skarszów), Słupsk, Smolno, Sominy, Stanomino, Stara Huta, Stary Kraków, Stary Potok, Stojęcino (Główczyce), Szczecinek, Trzcinno, Trzebieszki, Tuczno, Turze (Motarzewo), Tychowo, Ustka, Wiatrołom, Wierzchowo, Wilcza, Wyszobórz, Zdrojowa Góra, Zgniły Zdrój (Świerczyna), Złocieniec, Złotów, Żydowo. Bałtycka Dyrekcja LP zarządzała również całością przemysłu drzewnego na Pomorzu; kilkudziesięcioma tartakami, Fabryką Zapałek w Sianowie, Fabryką Tektury w Tarnówce, Fabryką Kalafonii i Terpen-tyny w Ptuszy, Fabryką Przemiału Torfu w Wielanowie. Organizowała także skup produktów runa leśnego. Dopiero w następnych latach jednostki te uzyskały samodzielność.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BIORÓŻNORODNOŚĆ W OBIEKTYWIE - KONKURS

BIORÓŻNORODNOŚĆ W OBIEKTYWIE - KONKURS

      Drodzy Uczniowie! Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku, Nadleśnictwem Czarnobór oraz firmą Kronospan, zachęca wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i dorosłych do udziału w konkursie fotograficznym:
„Bioróżnorodność w moim obiektywie – zachować dla pokoleń"
      Różnorodność biologiczna (bioróżnorodność) to zróżnicowanie wszystkich żywych organizmów występujących na Ziemi w ekosystemach lądowych, morskich i słodkowodnych oraz w zespołach ekologicznych, których są częścią". Zachowanie bioróżnorodności jest bardzo ważne dla przyszłości człowieka i naszej planety. Na konkurs należy przysłać zdjęcie ukazujące gatunek zwierzęcia, rośliny, owada lub wybrany ekosystem las, łąka torfowisko itp. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody rzeczowe za pierwsze trzy miejsca oraz dwa wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.
 
Regulamin konkursu „Bioróżnorodność w moim obiektywie - zachować dla pokoleń"
 
1. Organizator:
• Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku,
• Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku,
• Nadleśnictwo Czarnobór,
• Kronospan Szczecinek Sp. z o.o.
2. Cel konkursu:
• ukazanie piękna przyrody,
• wyrabianie nawyków obcowania z przyrodą,
• promowanie aktywnego wypoczynku,
• kształtowanie postaw badawczych, wyobraźni przestrzennej poprzez prace fotograficzne,
• rozwijanie wrażliwości artystycznej,
• prezentacja twórczości dzieci, młodzieży i dorosłych w dziedzinie fotografii.
3. Uczestnicy: Dzieci, młodzież i dorośli.
4. Kategorie wiekowe: Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych: I szkoła podstawowa, II gimnazjum, III szkoły ponadgimnazjalne, dorośli
5. Spośród prac zakwalifikowanych do konkursu zostaną wyłonione w każdej kategorii wiekowej: I miejsce, II miejsce, III miejsce, oraz dwa wyróżnienia. 
6. Zasady ogólne:
• przedmiotem konkursu są prace fotograficzne wykonane samodzielnie, będące oryginałami,
• wyklucza się prace tworzone wspólnie (współautorstwo),
• technika prac - zdjęcie, wydrukowane na papierze fotograficznym,
• format zdjęć - 15 x 21 lub większe,
• każdy uczestnik może złożyć maksymalnie 3 prace,
• w przypadku niepełnoletnich uczestników konkursu wymagana jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział dziecka w konkursie i publikację prac dziecka (załącznik nr 1),
• prace prosimy zgłaszać w kopertach, na których zostaną umieszczone następujące informacje: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, ilość zdjęć oraz nr telefonu,
• zgłoszenie prac na konkurs jest równoznaczne ze zgodą na udział w wystawie pokonkursowej,
• uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne,
• zgłoszone prace przechodzą na własność Organizatorów Konkursu,
• uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na nieodpłatne i bezterminowe wykorzystanie zgłoszonych przez nich fotografii, ich utrwalanie, zwielokrotnienie dowolną techniką, a także rozpowszechnianie w publikacjach oraz na stronach internetowych z podaniem nazwiska autora,
• w konkursie nie mogą wziąć udziału osoby zawodowo zajmujące się fotografią.
7. Termin zgłaszania prac: do 5 maja 2017 roku 
8. Miejsce zgłaszania prac: Sekretariat Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku ul. Mickiewicza 2.
9. Pozostałe:
• w razie niejasności związanych z regulaminem prosimy o kontakt telefoniczny z Organizatorem, tel.: 94 712 88 00,
• o wyłonieniu zwycięzców zadecyduje Komisja Konkursowa, 5- osobowe jury, wybrane przez organizatorów konkursu,
• decyzje Komisji są ostateczne i nie przysługuje na nie odwołanie,
• sponsorami nagród są: Centrum Edukacji Ekologicznej i rewitalizacji Jezior w Szczecinku, Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku oraz Nadleśnictwo Czarnobór,
• wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, ul. Mickiewicza 2. O dokładnym terminie uroczystości laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie.
• zgłoszenie prac do konkursu potwierdza uznanie warunków niniejszego regulaminu oraz wyrażenie zgody na publikowanie danych osobowych zgodnie z Ustawą z dnia 28.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (DZ.U. Nr 133 poz. 883 z późniejszymi zmianami), • niniejszy konkurs nie jest grą losową w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz.U. z 2004r. Nr 4, poz. 27 z późniejszymi zmianami).
 
 
 
ZGODA NA UCZESTNICTWO DZIECKA
w konkursie fotograficznym „Bioróżnorodność w moim obiektywie – zachować dla pokoleń"
 
Jako rodzic / opiekun prawny, korzystający z pełni władzy rodzicielskiej wobec
.......................................................... (imię i nazwisko dziecka) udzielam zgody na udział mojego dziecka / dziecka pozostającego pod moją prawną opieką w konkursie: „Bioróżnorodność w moim obiektywie - zachować dla pokoleń" Wyrażam zgodę na nieodpłatne wykorzystywanie nadesłanych prac konkursowych / zdjęć, w dowolnym czasie i formie, w tym do druku w dowolnej liczbie egzemplarzy oraz do zamieszczenia ich w Internecie. Oświadczam, że zapoznałem / zapoznałam się z treścią Regulaminu Konkursu, który rozumiem i w pełni akceptuję. Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystanie danych osobowych mojego dziecka dla celów niniejszego konkursu zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. Z 1997 r. Nr 133 poz.) 
 
........................................................
(data, imię i nazwisko i czytelny podpis rodzica / prawnego opiekuna)