Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Hołd dla leśników – Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci ofiar sowieckiej agresji w Szczecinku

Hołd dla leśników – Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci ofiar sowieckiej agresji w Szczecinku

17 września br., w 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, w Parku Leśników przy Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej leśnikom, którzy zginęli z rąk sowietów. Wydarzenie, które miało miejsce w samo południe, zgromadziło przedstawicieli samorządu, powiatu, miasta oraz lokalnej społeczności, by oddać hołd ofiarom tragicznych wydarzeń z przeszłości.

Tablica upamiętnia Jana Kubisa, Karola Kłaptocza, Bogusława Rzewskiego oraz bezimiennych leśników, którzy padli ofiarą reżimu stalinowskiego na Ziemiach Powiatu Szczecineckiego. Pamięci o ich poświęceniu oraz podkreśleniem roli, jaką leśnicy odegrali w walce o wolność Polski. Wielu z nich, zwłaszcza w trakcie II wojny światowej, zaangażowało się w działalność patriotyczną, wspierając polski ruch oporu, co niosło ze sobą poważne konsekwencje w postaci represji ze strony okupantów. To wydarzenie jest wyrazem wspólnej inicjatywy szczecineckich leśników oraz historyka Dariusza Trawińskiego.

Uroczystość poprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek, Janusz Rautszko, który zwrócił uwagę na to, że historia i wartości są istotne wżyciu każdego człowieka. Tablica ta jest uhonorowaniem wszystkich tych, którzy stali się ofiarami represji obu agresorów.

Jerzy Bąk, kapelan leśników, zaznaczył, że nasz stosunek do Boga, historii i wartości, świaczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, Jarosław Czarnecki, podkreślił znaczenie tego wydarzenia, zwracając uwagę na konieczność pielęgnowania pamięci o poprzednich pokoleniach. "Mądrość jest pamięcią pokoleń" – stwierdził, dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.

To istotne wydarzenia dla środowiska leśników, ponieważ Leśnicy, podobnie jak inne grupy zawodowe, mają swoje tradycje, historię i zasługi, które chcą pielęgnować i upamiętniać. Uroczystości ta służy nie tylko oddaniu hołdu zmarłym, ale także edukacji młodszych pokoleń, przypominając im o bolesnych kartach historii Polski.