O dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Zasoby leśne

Poniżej zamieszczamy do pobrania szereg dokumentów do pobrania i wypełnienia, a ułatwiających Państwu składanie wniosków

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Ochrona przyrody

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje: - obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), - obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) / specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Współpraca pomiędzy PZW i PGL LP – podpisano listy intencyjne

Współpraca pomiędzy PZW i PGL LP – podpisano listy intencyjne

Fot. Łukasz Suchanowski

W marcu i kwietniu 2025 roku podpisane zostały dwa listy intencyjne pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku a Okręgami Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie i w Słupsku.

Podpisane dokumenty, jeszcze bardziej podkreslają dążenia wszystkich zainteresowanych podmiotów do ścisłej współpracy na rzecz poprawy dostępności do jezior położonych na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe oraz stworzenia bezpiecznej, przyjaznej środowisku infrastruktury dla osób zajmujących się gospodarką rybacką i amatorskim połowem ryb.

– List intencyjny to początek wspólnych działań na rzecz gospodarki leśnej i wodnej – podkreśla Tomasz Plewa, prezes PZW w Koszalinie. – Dzięki porozumieniu nie zwiększy się liczba udostępnionych akwenów, ale zwiększy się komfort dostępu do tych, które już są użytkowane. Dziś do wielu jezior prowadzi tylko jeden dojazd, a wędkarze muszą pokonywać znaczne odległości z ciężkim sprzętem – wyjaśnia.

Zgodnie z ustaleniami, PZW zobowiązuje się do budowy slipów oraz pomostów przy jeziorach zlokalizowanych na terenach leśnych, natomiast RDLP Szczecinek odpowiada za organizację dojazdu i stworzenie odpowiednich miejsc parkingowych.

– Porozumienie pozwala nadleśnictwom na łatwiejsze podpisywanie indywidualnych umów z kołami wędkarskimi, co ułatwi wędkarzom dostęp do jezior – mówi Jarosław Czarnecki, dyrektor RDLP w Szczecinku. – Obowiązujące przepisy leśne są bardzo rygorystyczne, jeśli chodzi o udostępnianie dróg leśnych pojazdom silnikowym, co utrudniało korzystanie z nich przez wędkarzy.

Współpraca dotyczy czterech głównych obszarów:

- Zapewnienia dojazdu do łowisk.
- Organizacji miejsc postoju pojazdów.
- Zapewnienia możliwości wodowania łodzi.
- Jasnego oznakowania tych miejsc w terenie.

Listy intencyjne zakładają także możliwość realizacji wspólnych projektów współfinansowanych ze środków krajowych i unijnych, działania edukacyjne, wymianę informacji oraz inicjatywy legislacyjne.

– Cieszę się, że dochodzi do podpisania listu intencyjnego mówiącego o woli współpracy dwóch instytucji o szczególnym znaczeniu dla ochrony środowiska – podkreślił senator Stanisław Gawłowski podczas spotkania w Koszalinie. – Widać tu wspólną odpowiedzialność i zrozumienie, że zarówno gospodarka leśna, jak i rybacka powinny być prowadzone z poszanowaniem zasad i reguł przyrodniczych.

Podpisane listy intencyjne z PZW w Koszalinie (24.03.2025 r.) oraz w Słupsku (01.04.2025 r.) nie mają charakteru prawnie wiążącego, ale stanowią jasną deklarację woli współpracy, której efekty będą odczuwalne dla tysięcy wędkarzy korzystających z jezior w lasach Pomorza Środkowego.