Asset Publisher
nadzór nad lasami niepaństwowymi
Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.
Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.
Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:
- doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
- wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu,
- organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
- sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.
Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.
Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.
Asset Publisher
Tarcza Wschód: Ministerstwo Obrony Narodowej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe łączą siły.
Tarcza Wschód: Ministerstwo Obrony Narodowej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe łączą siły.
23 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Witold Koss, oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podpisali porozumienie o współpracy w zakresie realizacji Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód.
Porozumienie określa ramy współpracy w zakresie dostępu do gruntów wzdłuż północnej i wschodniej granicy państwa.
– Mam ogromne zaufanie do leśników, bo kto jak nie oni lepiej znają las – powiedział Cezary Tomczyk, Sekretarz Stanu w MON, podczas uroczystości podpisania porozumienia o współpracy w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony.
- Zobowiązujemy się do wykorzystania zasobów Państwowego Gospodarstwa Leśnego do przygotowania i dostosowania terenów przygranicznych we wschodniej strefie Rzeczpospolitej Polskiej. Działania te realizujemy z pełnym poszanowaniem walorów przyrodniczych, ale również z gotowością do udostępnienia zasobów sprzętowych – w tym m.in. sprzętu pożarowego, który odegrał kluczową rolę podczas akcji ratowniczych w Biebrzańskim Parku Narodowym - powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej.
Lasy Państwowe deklarują pełną gotowość do współpracy wspierając działania Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa wschodnich granic.