Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Asset Publisher
Współpraca pomiędzy PZW i PGL LP – podpisano listy intencyjne
Współpraca pomiędzy PZW i PGL LP – podpisano listy intencyjne
Fot. Łukasz Suchanowski
W marcu i kwietniu 2025 roku podpisane zostały dwa listy intencyjne pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku a Okręgami Polskiego Związku Wędkarskiego w Koszalinie i w Słupsku.
Podpisane dokumenty, jeszcze bardziej podkreslają dążenia wszystkich zainteresowanych podmiotów do ścisłej współpracy na rzecz poprawy dostępności do jezior położonych na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe oraz stworzenia bezpiecznej, przyjaznej środowisku infrastruktury dla osób zajmujących się gospodarką rybacką i amatorskim połowem ryb.
– List intencyjny to początek wspólnych działań na rzecz gospodarki leśnej i wodnej – podkreśla Tomasz Plewa, prezes PZW w Koszalinie. – Dzięki porozumieniu nie zwiększy się liczba udostępnionych akwenów, ale zwiększy się komfort dostępu do tych, które już są użytkowane. Dziś do wielu jezior prowadzi tylko jeden dojazd, a wędkarze muszą pokonywać znaczne odległości z ciężkim sprzętem – wyjaśnia.
Zgodnie z ustaleniami, PZW zobowiązuje się do budowy slipów oraz pomostów przy jeziorach zlokalizowanych na terenach leśnych, natomiast RDLP Szczecinek odpowiada za organizację dojazdu i stworzenie odpowiednich miejsc parkingowych.
– Porozumienie pozwala nadleśnictwom na łatwiejsze podpisywanie indywidualnych umów z kołami wędkarskimi, co ułatwi wędkarzom dostęp do jezior – mówi Jarosław Czarnecki, dyrektor RDLP w Szczecinku. – Obowiązujące przepisy leśne są bardzo rygorystyczne, jeśli chodzi o udostępnianie dróg leśnych pojazdom silnikowym, co utrudniało korzystanie z nich przez wędkarzy.
Współpraca dotyczy czterech głównych obszarów:
- Zapewnienia dojazdu do łowisk.
- Organizacji miejsc postoju pojazdów.
- Zapewnienia możliwości wodowania łodzi.
- Jasnego oznakowania tych miejsc w terenie.
Listy intencyjne zakładają także możliwość realizacji wspólnych projektów współfinansowanych ze środków krajowych i unijnych, działania edukacyjne, wymianę informacji oraz inicjatywy legislacyjne.
– Cieszę się, że dochodzi do podpisania listu intencyjnego mówiącego o woli współpracy dwóch instytucji o szczególnym znaczeniu dla ochrony środowiska – podkreślił senator Stanisław Gawłowski podczas spotkania w Koszalinie. – Widać tu wspólną odpowiedzialność i zrozumienie, że zarówno gospodarka leśna, jak i rybacka powinny być prowadzone z poszanowaniem zasad i reguł przyrodniczych.
Podpisane listy intencyjne z PZW w Koszalinie (24.03.2025 r.) oraz w Słupsku (01.04.2025 r.) nie mają charakteru prawnie wiążącego, ale stanowią jasną deklarację woli współpracy, której efekty będą odczuwalne dla tysięcy wędkarzy korzystających z jezior w lasach Pomorza Środkowego.