Asset Publisher Asset Publisher

POMOC DLA OLAFA

      Olaf to mały bohater, który codziennie musi zmagać się z chorobą. Jest bardzo dzielny, bo mimo trudności nie poddaje się, ale wytrwale i cierpliwie znosi trudy choroby. Dzięki trosce rodziców udaje mu się, krok po kroku, odnosić małe sukcesy. Cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która sprawia, że Olaf jest opóźniony psychoruchowo a także ma zdiagnozowany zespół "dziecka wiotkiego". Wymaga codziennej rehabilitacji, systematycznych wizyt u lekarzy specjalistów oraz zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny. Dodatkowo dochodzą wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne.

      Wszystkie te zabiegi są codziennym wysiłkiem podejmowanym z wielką troską przez rodziców Olafa. Z każdym dniem podejmują walkę o to, by Olaf był zdrowszy. Niestety koszty zabiegów i rehabilitacji są duże. Bez wsparcia ludzi dobrego serca rodzicom trudno będzie im sprostać. Dlatego prosimy o DAR SERCA dla naszego małego przyjaciela.

Już teraz możesz okazać wsparcie. Przekaż1% na Olafa

Pomaganie jest dobre. Warto pomagać!

DAROWIZNA:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "SŁONECZKO", 77- 400 Złotów, Stawnica 33 A

NRB: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010

Tytułem: 950/K KOSTRZEWA OLAF - darowizna

 

Za okazaną pomoc dla Olafa serdecznie dziękujemy 

Darz Bór!

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lasy Państwowe zwiększają ochronę przyrody – ambitny plan ochrony 20% obszarów leśnych

Lasy Państwowe zwiększają ochronę przyrody – ambitny plan ochrony 20% obszarów leśnych

Podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach Lasy Państwowe zaprezentowały strategię ochrony najcenniejszych przyrodniczo lasów. Plan zakłada ochronę 17% powierzchni lasów zarządzanych przez PGL LP, co odpowiada obszarowi ponad 1,2 mln ha – powierzchni porównywalnej z województwem śląskim. To kluczowy krok w kierunku osiągnięcia 20% obszarów szczególnej ochrony, zgodnie z rządowymi założeniami.

Dwa etapy ochrony

Obecnie, 7,9% lasów, czyli 564 171 ha, objętych jest całkowitą ochroną w ramach tzw. grupy I – obszarów całkowicie wyłączonych z pozyskania drewna. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie dodatkowych 647 071 ha (grupa II), co pozwoli osiągnąć łącznie 17% chronionej powierzchni.

– „Proponujemy rozwiązania mieszczące się w obecnie obowiązującym porządku prawnym. Musimy działać odpowiedzialnie i bezpiecznie gospodarczo, aby uniknąć zakłóceń na rynku surowca” – podkreśla Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Ochrona przyrody w praktyce

Realizacja tego planu będzie wymagała dostosowania dziesięcioletnich planów urządzenia lasu w poszczególnych nadleśnictwach. Proces ten, choć czasochłonny, jest konieczny z punktu widzenia ochrony przyrody i przeciwdziałania zmianom klimatu.

Koszt wycofania z rynku 3,05 mln m³ drewna, wynikający z ograniczeń gospodarki leśnej, wyniesie blisko 900 mln zł rocznie. – „To duża kwota, ale oceniamy ją jako bezpieczną gospodarczo” – dodaje Marcin Polak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych.

Różnorodne formy ochrony

W skład 17% szczególnie chronionych lasów wejdą obszary o zróżnicowanych formach ochrony, w tym:

Lasy w projekcie Nadleśnictw Puszczańskich – 200 tys. ha, powierzchnia porównywalna z wszystkimi parkami narodowymi w Polsce.
Lasy o zwiększonej funkcji społecznej – dodatkowe 1,5%.
Lasy na stromych stokach – 31 800 ha.
Starodrzewy – 111 262 ha.
Obszary rezerwatowe – ponad 9 960 ha w ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

Społeczny i ekologiczny wymiar działań

– „Leśnicy to przyrodnicy. Ochrona przyrody to nasze najważniejsze zadanie. Pracując nad tym planem, wzięliśmy pod uwagę oczekiwania społeczne i stworzyliśmy rozwiązanie troszczące się o naturę” – podsumowuje Witold Koss.

Do osiągnięcia 20% chronionych lasów brakuje jeszcze 3%. W tej kwestii Lasy Państwowe deklarują współpracę z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz społecznymi inicjatywami w zakresie tworzenia nowych parków narodowych.

Podsumowanie

Strategia Lasów Państwowych to ambitne i perspektywiczne podejście, które łączy ochronę przyrody z zachowaniem równowagi gospodarczej. Wyzwanie, jakim jest ochrona 17% lasów, nie tylko wspiera walkę ze zmianami klimatu, ale również wpisuje się w oczekiwania społeczne i globalne standardy zarządzania środowiskiem naturalnym.