Wydawca treści
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Strzały na Medal: Leśnicy Powiatu Drawskiego na XIV Zawodach Strzeleckich
Strzały na Medal: Leśnicy Powiatu Drawskiego na XIV Zawodach Strzeleckich
W dniu 24 sierpnia 2024 roku w odbyły się już XIV Zawody Strzeleckie Leśników Powiatu Drawskiego pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku - Jarosława Czarneckiego oraz Starosty Drawskiego – Jacka Kozłowskiego Organizatorem tegorocznych zawodów było Nadleśnictwo Czaplinek reprezentowanego przez Nadleśniczego Nadleśnictwa – Romana Lecko.
W tym roku zawody odbyły na strzelnicy myśliwskiej im. Juliusza Jarosza w Manowie Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie. W zawodach uczestniczyli pracownicy pięciu nadleśnictw: Czaplinek, Drawsko, Kalisz Pomorski, Świerczyna oraz Złocieniec. Podczas zawodów uczestnicy zmagali się w kilku konkurencjach. Razem udział wzięło 25 zawodników. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.
Nagrodzono w następujących w kategoriach
W klasyfikacji Nadleśniczych:
Miejsce I – Roman Lecko - Nadleśnictwo Czaplinek
Miejsce II – Hubert Kozak - Nadleśnictwo Kalisz Pomorski
Miejsce III – Przemysław Krupa - Nadleśnictwo Złocieniec
Miejsce IV – Maciej Duma – Nadleśnictwo Drawsko
W klasyfikacji drużynowej:
Miejsce I - Drużyna Nadleśnictwa Drawsko
Miejsce II - Drużyna Nadleśnictwa Świerczyna
Miejsce III - Drużyna Nadleśnictwa Czaplinek
W klasyfikacji indywidualnej:
Miejsce I - Krzysztof Antończak - Nadleśnictwo Drawsko
Miejsce II - Piotr Siuzdak – Nadleśnictwo Drawsko
Miejsce III - Renata Gumna - Nadleśnictwo Świerczyna
w klasyfikacji ,,Najlepsza Kula”
Miejsce I - Piotr Siuzdak - Nadleśnictwo Drawsko
W klasyfikacji ,,Najlepszy Śrut”:
Miejsce I – Krzysztof Antończak
Następnie wręczono Puchary: Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, za zajęcie I miejsca w klasyfikacji indywidualnej Nadleśniczych dla Romana Lecki - Nadleśniczego Nadleśnictwa Czaplinek oraz Puchar Starosty Drawskiego za zajęcie I miejsca w klasyfikacji drużynowej dla Nadleśnictwa Drawsko. Puchary ww. konkurencji wręczali Łowczy Okręgowy PZŁ w Koszalinie - Janusz Rynkiewicz, Sędzia Główny - Wojciech Pałka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek – Roman Lecko i Zastępca Nadleśniczego - Marek Banaszek.
Ostatnim punktem imprezy była tzw. konkurencja specjalna pn.: ,,Poker strzelecki” polegająca na wykonaniu podwójnych strzałów na osi strzeleckiej. Wygrana zostanie przeznaczona na cel charytatywny, wybrany przez Nadleśnictwo Czaplinek.
Zawody strzeleckie leśników pod względem medycznym zabezpieczał, Kierownik filii w Drawsku Pomorskim Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Szczecinie – Krzysztof Radziusz.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób w tym 25 zawodników.
W zawodach udział wzięli m.in. : Nadleśniczy Nadleśnictwa Drawsko - Ryszard Szatkowski i Zastępca Nadleśniczego - Maciej Duma, Nadleśniczy Nadleśnictwa Złocieniec – Paweł Nowakowski i Zastępca Nadleśniczego - Przemysław Krupa, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski - Hubert Kozak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czaplinek - Roman Lecko i Zastępca Nadleśniczego - Marek Banaszek, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie - Janusz Rynkiewicz, Sędzia Główny Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie -Wojciech Pałka, Emerytowany Komendant Państwowej Straży Łowieckiej w Drawsku Pomorskim - Zbigniew Wannecki, Kierownik Strzelnicy Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie -Arkadiusz Sobczak, Instruktor Zarządu Okręgowego PZŁ
w Koszalinie strzelnicy w Manowie - Łukasz Kneblewski, pracownicy nadleśnictw biorących udział w zawodach, sędziowie Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie, członkowie rodzin oraz pozostali zaproszeni.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom zawodów za zaangażowanie i bezpieczną rywalizację. Słowa uznania należą się również wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie zawodów, bez Waszej pomocy nie udałoby nam się przygotować wydarzenia.
Zapraszamy za rok!